Generator srebra koloidalnego GSK-1
Wytwornica srebra koloidalnego GSK-1 jest najtańszą opcją z prezentowanych generatorów srebra koloidalnego. Charakteryzuje się prostotą obsługi, niewielkimi wymiarami. Przeznaczona jest głównie dla osób z ograniczonym budżetem.
Co wyróżnia ten generator srebra koloidalnego?
- Zwarta, toporna budowa z wejściem zasilania DC i i gniazdach i wtykach bananowych 4mm do podłączenia elektrod srebrnych. Do gniazd można podłączyć druty srebrne o średnicy do 2mm. Sterownik zbudowany na profesjonalnej płytce drukowanej.
- Łatwość obsługi i użytkowania
- Automatyczna w pełni elektroniczna (nie przekaźnikowa) zmiana polaryzacji srebrnych elektrod z ustawianym czasem przełączania polaryzacji. Zmiana polaryzacji w małych naczyniach zastępuje między innymi mieszanie mechaniczne. W większych naczyniach zalecane dodatkowo mieszanie mechaniczne lub konwekcyjne (podgrzewanie) co przyśpiesza proces.
- Automatyczne ograniczenie prądu procesu na poziomie ok. 1,3mA
- Zabezpieczenie przed zwarciem na wyjściu elektrod
- Ustawiany timer procesu
- Dioda LED informująca o pracy sterownika
Cechy układu generatora srebra koloidalnego
-
zasilanie w zakresie 9-27V DC (napięcia stałego z akumulatorków, baterii, zasilacza sieciowego itp. W zestawie jest już zasilacz DC 22V.
-
pobór prądu ok. 10mA
-
zaimplementowane ograniczenie prądowe prądu koloidu na poziomie ok. 1,3mA
-
ustawiany timer końca procesu w zakresie ok. 30 minut do ok. 8 godzin (lewy potencjometr P1 na zdjęciu, położenie lewe to czas minimalny a położenie prawe to czas maksymalny). Zakończenie procesu jest informowane przez diodę LED poprzez płynne (łagodne) pulsowanie. Podczas pracy w zależności od pozostałego czasu diod LED miga skokowo (świeci, nie świeci). Częstotliwość migania zależna od pozostałego czasu i jest w zakresie ok. 1 do 10Hz (raz na 10 sekund mignie dla dużych czasów do raz na sekundę dla małych czasów). Początek pracy timera jest zawsze przy starcie (włączeniu napięcia zasilania). Odłączenie i ponowne włączenie zasilania powoduje zerowanie timera i liczenie czasu od początku
-
ustawiany czas zmiany polaryzacji srebrnych elektrod w zakresie ok. 10-115 sekund (prawy potencjometr P2 na zdjęciu. Lewe skrajne położenie to czas minimalny a prawe skrajne to czas maksymalny)
-
wymiary w obudowie 5cm (z uszami montażowymi ok. 7cm) na 7cm. Wysokość 2,5cm.
Galeria zdjęć
Sterownik kładziemy na wąskim wysokim naczyniu.
Mikropocesorowy sterownik wytwornicy srebra koloidalnego - widok od środka. Prawy potencjometr montażowy P2 jest od czasu zmiany polaryzacji a lewy P1 od timera. Ustawienia P1 i P2 zazwyczaj robi się raz na początku w przypadku gdy proces elektrokoloidu jest powtarzalny. Jednakże można w obudowie wywiercić dwa otwory aby można było zmieniać ustawienia (mały śrubokręcikiem) bez odkręcania obudowy.